Hímestojásaim

festett tojások

Festett tojások. Ezek a hímesek üvegfestékkel, ecsettel festettek. Rajzolatuk eltér a hagyományoktól, bár a kalocsai hímzésvilágból születtek. Saját tervezés alapján készültek. Nagyon nagy előnyük, hogy nem kell tartani a festék megfakulásától, és langyos mosószeres vízzel tisztíthatóak. Megtalálhatók munkáim között a bátai, sárközi tájegység mintáiból adaptált üvegfestett tojások is. Ezzel a technikával készülhet lovas, madaras stb. festett tojás is, a megrendelő igénye szerint.
A képre kattintva további képeket láthat.


aranyozott tojások

Az "aranyos" tojások szintén üvegfestettek, de a hagyományos mintákat dolgoztam fel, egyedi technikával. Az aranykontúrral felvitt vonalak mellé kék, vagy piros színt húztam ecsettel. Szintén mosható tojások.
A képre kattintva további képeket láthat.


viaszolt tojások

A viaszolt technikával készült hímesek talán a legősibbek. Az úgynevezett hideg írási technikával dolgozom, amikor az írókát (kicát) melegítem, s a hideg viaszba szúrva, újabb melegítés után rajzolok a tojásra. (Ez a módszer a játszóházakban is sokkal biztonságosabb és egyszerűbb, mintha a forró viasszal dolgoznánk.) A színek piros, kék, zöld, sárga tojásfestékkel színezett, illetve a barna hagymahéjas. A festés teljes száradása után leolvasztom a viaszt, így tűnik elő a rajzolat. Több száz mintával dolgozom. Időről-időre töltök fel újabb képeket. Készültek már verses, áldásos hímesek is, egyedi megrendelésre.
A képre kattintva további képeket láthat.


batikolt tojások

A batikolt tojások írása szintén viaszolt technika. Csupán az a különbség, hogy ahhoz, hogy két színű tojásunk legyen, azt kétszer kell írni és festeni. Amikor a második festés is megszárad, akkor olvasztom le a viaszolást, s akkor derül ki, mit is készítettem. A színvariációk kék-piros, piros-sárga, illetve zöld-sárga, valamint a világoskék-sötétkék, a világospiros-sötétpiros. Egyéb kombinációt külön kérésre festek.
A képre kattintva további képeket láthat.


metszett tojások

A batikolt hímesekhez hasonlóan, ezek a maratott, vagy metszett tojások is többszörös írás, festés után kapják meg mintájukat. Minden egyes írás után újabb festés következik, mígnem az utolsó írás, vagy viaszos takarás után, már csak egy nagy, fekete tojást látunk. Hímének titkát mindaddig őrzi, amíg a felesleges festék ecettel való eltávolítása (maratás) után, a teljes száradást követően le nem olvasztom a viaszt. Ekkor tűnnek elő a rajzolat vonalai, a festés színei. Ekkor derül ki, hogy a sokszor kézbevett, nagy gonddal készült tojás valóban szép lett e.
A képre kattintva további képeket láthat.


karcolt tojások

A tojások karcolása nem az asszonyok, hanem a férfiak technikája volt. Gyönyörű, finom vonalai azonban megragadták képzeletemet, ezért magam is szívesen készítem ezt a nehéz, de igen látványos munkát. A tojásokat először megfestem a kívánt színre, majd tapétavágó kés, vagy gravírozó készülék segítségével belekarcolom a mintát. Mindkét módszer nagyon igénybe veszi a kezet és igen nagy a tojás eltörésének veszélye.
A képre kattintva további képeket láthat.


furt tojások

A képen fúrt, vagy áttört tojásokat láthat. Igen kedvelt díszítési mód, habár ez sem könnyű. Fogorvosi vagy gravírozó fúró segítségével, különböző formájú, apróbb, nagyobb darabokat metszek ki a tojás, általában lúd-, vagy kacsatojás héjából. Készülhet karcolással vegyesen, vagy festett tojáshéjjal is.
A képre kattintva további képeket talál.


Kiss Csilla Tünde

felnyil Oldal tetejére

visszanyil Főoldal